Dzisiaj jest: 20 Stycznia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Mur niezgody. Konserwator wstrzymał prace

piątek, 19 maj 2017 16:54 Autor 

Radomska delegatura Mazowieckiego Konserwatora Zabytków nakazała wstrzymanie prac przy budowie murku obok Fary od strony ul. Grodzkiej. Zdaniem Marka Figla, kierownika radomskiej delegatury, prace nie są prowadzone zgodnie z dokumentacją.

 

Betonowy murek oddzielający plac przy kościele Św. Jana od ulicy Grodzkiej powstał kilka miesięcy temu. Od kilkunastu dni okładany jest płytkami. I od tego momentu stał się murem niezgody o długości ponad 70 metrów. Marek Figiel, kierownik radomskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest zdziwiony wyglądem tego ogrodzenia. - Wydawało się niemożliwe, że proste ogrodzenie obiektu późnogotyckiego można zrobić w ten sposób i do tego posiadając dokumentację techniczną, co prawda z 2007 roku, ale wystarczy zajrzeć i przeczytać co w tej dokumentacji jest napisane – mówi Marek Figiel, kierownik Radomskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
A napisane jest, że ogrodzenie powinno zostać wykonane z cegły ceramicznej pełnej i obłożone czerwonym piaskowcem. Zamieszania wokół nowego ogrodzenia od ulicy Grodzkiej nie rozumie ksiądz Mirosław Nowak, proboszcz parafii świętego Jana. - Mur po przeciwnej stronie jest z identycznego piaskowca jeżeli chodzi o kolorystykę, a podobno kolorystyka uderza wszystkich przechodniów. Widocznie nie przyjrzeli się tamtemu murkowi, który ma już kilkadziesiąt lat, a ten jest świeży. Nowy nigdy nie będzie taki sam jak stary – mówi ksiądz
Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Jana w Radomiu.
Nie da się ukryć, że oba ogrodzenia różnią się od siebie wyglądem. Nawet biorąc pod uwagę upływ czasu. Według Marka Figla największym problemem jest to, że ksiądz Mirosław Nowak nie rozumie problemu. - Wydaje mi się, że nie rozumie problemu, że to estetycznie w żadnej mierze nie przystaje do obiektu po bardzo poważnych pracach konserwatorskich, które były robione z okazji 650-lecia Fary w Radomiu – dodaje Marek Figiel.
Z pomocą proboszczowi parafii śpieszy Jacek Stefański, kamieniarz, którego firma wykonuje prace budowlane przy nowym ogrodzeniu. - Temu kamieniowi trzeba dać czas. Też musi się zniszczyć. O niego też muszą opierać rowery i muszą się na nim wyskakać dzieciaki. Także trzeba go wyprać karcherem przez 30 lat i on się zrobi identyczny – tłumaczy Jacek Stefański.
Na wewnętrznej stronie ogrodzenia od strony kamienicy Deskurów, pojawiły się także stare epitafia. Najstarsze z nich pochodzi z 1608 roku. -
Na pierwotnym murze było epitafium i dlatego było zalecenie żeby to epitafium wróciło na swoje miejsce. Znalazłem te epitafia złożone razem w piwnicy i myślałem, że nie powinny tam leżeć tylko zostać pokazane ludziom. To ogrodzenie jest najlepszym miejscem, żeby te epitafia tam umieścić – dodaje ksiądz Mirosław Nowak.
Radomska Delegatura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest nieugięta. Dziś na terenie budowy jej pracownicy przeprowadzili kontrolę. - Wszelkie prace zostają wstrzymane i to całe ogrodzenie musi być doprowadzone zgodnie z uzgodnieniem z 2007 roku – mówi
Marek Figiel.
Jak mówi ksiądz Mirosław Nowak, parafia nie otrzymała jeszcze na piśmie decyzji o wstrzymaniu prac przy budowie ogrodzenia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Oswajają świat. Stowarzyszenie podsumowuje projekt

  20-cioro dzieci z autyzmem brało udział w projekcie prowadzonym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary. Półroczna terapia w wielu wypadkach przyniosła dobre skutki. Stowarzyszenie chce projekt kontynuować.

 • Marek Figiel odwołany. Nie podają przyczyn

  Marek Figiel, kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został zwolniony. Warszawska centrala nie ujawnia powodów odwołania.

 • Cenne znalezisko w Farze. Dokumenty z XVI w.

  Cenne historyczne dokumenty pochodzące z okresu od XVI do XIX wieku znaleziono na plebanii kościoła świętego Jana w Radomiu. Dokumenty dotyczą radomskiej Fary, kościoła świętego Wacława i samego Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej