Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

Kolejne wycinki

środa, 25 luty 2015 10:19 Autor 

Głównie lipy, ale też mirabelki, wiązy i jeden świerk. To drzewa których wycinkę rozpoczęto dziś w Parku Kościuszki w Radomiu. Łącznie 13 drzew, które są obumarłe lub ich stan zagraża bezpieczeństwu osób spacerujących parkiem. Wycinkę 13 drzew zaplanowano także w Parku Leśniczówka. Dobra informacja jest taka, że to o ponad połowę mniej niż zaplanowano jeszcze w ubiegłym roku.

Wycinka drzew mieście – to temat, który budzi emocje. Bo ściąć łatwo, ale żeby wyrosło kolejne potrzeba wielu, czasem nawet kilkudziesięciu lat. Zawsze jest więc dylemat. Wycinać czy nie wycinać? – Ja to lubię, żeby było zielono, wolałabym nie wycinać – mówi nam jedna z mieszkanek Radomia. Prowadzone w minionych latach wycinki drzew spotykały się z protestami mieszkańców. Według medialnych doniesień jeszcze w ubiegłym roku do wycinki zaplanowano około 170 drzew w całym Radomiu. Na początku lutego wycinki drzew wstrzymano. Decyzją wiceprezydenta Konrada Frysztaka powołano komisję, która miała ustalić czy wycinka takiej liczby drzew jest zasadna. Do tej pory komisja ustaliła, że w Parku Kościuszki zamiast zaplanowanych 37, wyciętych zostanie tylko 13 drzew, które są obumarłe lub mogą zagrażać przechodniom. – Niektóre korony były w 90% suche i w każdym momencie przy większym podmuchu wiatru mógł spaść konar czy duża gałąź i zrobić krzywdę użytkownikom tego parku - mówi Marcin Walasik z Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu. Podobną jak w przypadku Parku Kościuszki wizję lokalną przeprowadzono również w Parku Leśniczówka. Tu do wycinki zaplanowano 25 drzew. Teraz okazało się, że trzeba wyciąć tylko 13 drzew. Powód ten sam - zły stan drzewostanu i zagrożenie dla przechodniów. - One również znajdują się w pobliżu głównych ciągów spacerowych jak i w pobliżu placów zabaw – mówi Marcin Walasik z Zakładu Usług Komunalnych. W tym roku to pierwsze wycinki drzew w Radomiu. Czy konieczne będą kolejne? Na to pytanie odpowiedzią będą wyniki prac powołanej przez władze miasta komisji. W najbliższych tygodniach komisja sprawdzi ile z zaplanowanych 95 drzew trzeba będzie wyciąć na Plantach. W całym ubiegłym roku Zakład Usług Komunalnych wyciął w Radomiu 337 drzew.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Ostatnia konsultacja w sprawie inwestycji

  Radomski magistrat przygotowuje się do realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. O tym jak ma wyglądać ten teren na osiedlu XV-lecie przedstawiciele magistratu chcą porozmawiać w czwartek 26 kwietnia z mieszkańcami osiedla. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 • Prokuratura postawiła zarzuty. Śledztwo przedłużone

  Dwie osoby usłyszały zarzut niegospodarności w związku z niedopełnieniem obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Zakład Usług Komunalnych przy wycince drzew w parkach. Wycinka miała miejsce w latach 2011-2014. Prokuratura przedłużyła śledztwo w tej sprawie do końca czerwca.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej