Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar

Modernizacja Radpec-u konieczna. I bardzo droga

sobota, 21 styczeń 2017 15:35 Autor 

Trwają konsultacje i analizy dotyczące modernizacji Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Już wiadomo, że Radpec nie wybuduje bloku energetycznego zasilanego gazem ziemnym.

 

Modernizacji Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej jest konieczna, bo od 2022 roku w Unii Europejskiej będą obowiązywały dużo ostrzejsze przepisy. Kotły, które teraz posiada Radpec są przestarzałe. Pochodzą z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. - Pod koniec 2015 roku Radpec wystąpił o wydanie decyzji przyłączeniowej do PGNiG. Model na jakim chcieliśmy się oprzeć żeby wypełnić wymagania unijne, to blok energetyczny zasilany gazem ziemnym – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
27 grudnia ubiegłego roku Radpec otrzymał decyzję o przyłączeniu sieci gazowej w ciągu 70 miesięcy czyli około 6 lat. - Krótko licząc wychodziłoby na to, że Radpec może otrzymać gaz w okolicach roku 2022 co z góry przekreśla tę inwestycję. Nie możemy podjąć takiego ryzyka – dodaje prezydent Radosław Witkowski.
Dlatego zarząd Radpecu w porozumieniu z prezydentem miasta, podjął decyzję, że nie będzie budował bloku energetycznego zasilanego gazem ziemnym. Prezydent Radosław Witkowski mówi o konieczności znalezienia stabilnego inwestora zewnętrznego, którego technologia zabezpieczy mieszkańców Radomia w ciepło i może pozwolić produkować energię elektryczną. - Wystąpiliśmy o kolejną analizę i ta analiza ma nam wskazać najlepszy model jaki możemy zastosować w przypadku Radpecu – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Jak informuje prezydent, decyzja o zakresie inwestycji w Radpecu i sposobie jej finansowania zostanie podjęta dopiero po analizie zaproponowanego modelu całego przedsięwzięcia. Prezydent nie deklaruje się dziś także co do ewentualnej współpracy z Eneą. W maju ubiegłego roku w liście intencyjnym, Enea wyraziła chęć wejścia do Radpecu jako inwestor zewnętrzny. Za takim rozwiązaniem lobbuje Prawo i Sprawiedliwość, które uważa, że przedsiębiorstwa tego typu co Radpec winny pozostawać w „polskich rękach”. Blisko 99,5 % akcji Radpecu posiada gmina miasta Radomia. Pozostała część akcji jest własnością pracowników spółki. Radpec jest też właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej