Dzisiaj jest: 20 Stycznia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

MON szuka w Radomiu lokalizacji dla brygady WOT

piątek, 20 styczeń 2017 15:32 Autor 

Radomski magistrat wskazał Ministerstwu Obrony Narodowej, kilka lokalizacji w mieście gdzie mogłyby się mieścić biura jednej z dwóch mazowieckich brygad Wojskowej Obrony Terytorialnej. MON tymczasem jest zainteresowany przejęciem budynku przy ulicy Struga, który dziś zajmuje Sąd Rejonowy.

 

W całej Polsce ma powstać 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej kraju. Dwie z nich będą ulokowane na Mazowszu. Decyzję o lokalizacji dowództwa jednej z mazowieckich brygad Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu podjął minister obrony narodowej. Druga brygada WOT na trafi do Ciechanowa. Brygady obrony terytorialnej w Radomiu i Ciechanowie mają liczyć po około 2,5 tysiąca żołnierzy. - MON i Inspektorat WOT prowadzi intensywne działania i poszukiwania miejsca gdzie w Radomiu można by umiejscowić siedzibę jednej z mazowieckich brygad WOT. Brygada musi rozpocząć funkcjonowanie do końca roku 2017 – mówi Wojciech Skurkiewicz – poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Wiadomo, że MON chciałby żeby biura brygady WOT w Radomiu mieściły się w budynku przy ulicy Struga, który dziś zajmuje Sąd Rejonowy. Stosowne pismo tej sprawie wpłynęło już do radomskiego magistratu. - Procedura, którą chciał zastosować stołeczny Zarząd Infrastruktury nie została dopełniona. Dlatego nie mogliśmy przychylić się do tego wniosku. Zwróciłem także uwagę na fakt, że budynek przy Struga 63 stanowi niezbędna rezerwę do rozbudowy układu komunikacyjnego wokół budowanego radomskiego Centrum Sportu – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Po opuszczeniu budynku przez Sąd Rejonowy, zostanie on najprawdopodobniej wyburzony. Dlatego magistrat zaproponował kilka innych lokalizacji gdzie mogłyby się mieścić biura jednej z dwóch mazowieckich brygad WOT. - Wskazaliśmy kilka innych lokalizacji, którymi zarządza gmina. Ale przy okazji przeprowadzek sądów do nowej siedziby przy ulicy Warszawskiej także sądy zwolnią zajmowane przez siebie budynki – dodaje wiceprezydent Konrad Frysztak. Magazyny broni i amunicji dla brygady WOT w Radomiu będą się mieścić na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego na Sadkowie. - Bez wątpienia to, że brygada WOT będzie w Radomiu to z jednej strony prestiż dla miasta, a z drugiej zagwarantuje to nowe miejsca pracy. Samo stworzenie takiej brygady pozwoli na stworzenie około 200-300 nowych miejsc pracy, zarówno dla wojskowych jak pracowników cywilnych – dodaje poseł Wojciech Skurkiewicz. Według MON Wojska Obrony Terytorialnej osiągną pełny stan czyli blisko 53 tysiące żołnierzy w 17 brygadach i 63 batalionach do 2019 roku.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Żołnierze WOT złożą przysięgę w Radomiu

  W niedzielę 27 maja o godzinie 12.00 na Palcu Corazziego 127 żołnierzy grójeckiego batalionu 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złoży przysięgę wojskową. Po uroczystościach w parku im. Tadeusza Kościuszki odbędzie festyn rodzinny pod hasłem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

 • Radomski ZDZ otrzymał certyfikat MON

  Trzy szkoły z Radomia, Lipin i Białobrzegów prowadzące klasy mundurowe wezmą udział w II edycji pilotażowego programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. W czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wręczył wymienionym szkołom certyfikaty MON.

 • Godny patron dla radomskiej 6 Mazowieckiej Brygady WOT.

  6 Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, której dowództwo będzie się mieściło na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego na Sadkowie w Radomiu, nosić będzie imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

 • Wojciech Skurkiewicz sekretarzem stanu w MON

  Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS i szef radomskich struktur tej partii, został sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Będzie odpowiadał między innymi za politykę historyczną i kontakty z parlamentem.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej