Dzisiaj jest: 1 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Brigida, Iga, Ignacy

NIK krytykuje lokalizację PGZ w Radomiu

sobota, 07 styczeń 2017 15:46 Autor 

Lokalizacja siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu nie miała merytorycznego uzasadnienia – uważa NIK. Izba wnioskuje do zarządu grupy o to, aby dokonała analizy, czy utrzymywanie dwóch biur jest zasadne.

 

Głównym celem kontroli, jak informuje Najwyższa Izba Kontroli, była ocena czy proces tworzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej przebiegał prawidłowo i czy działalność spółki przynosi oczekiwane rezultaty. Według Najwyższej Izby Kontroli ten proces nie został prawidłowo przygotowany. - Konsolidacja przemysłu obronnego w strukturze nowego podmiotu gospodarczego jakim jest PGZ nie została poprzedzona rzetelnymi analizami. W momencie powstawania grupy nie stworzono jej biznesplanu i strategii działania. Dlatego NIK negatywnie ocenia przygotowanie projektu konsolidacji przedsiębiorstw przemysłu obronnego – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.
NIK w swoim raporcie odniósł się także do wizji funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Jedynym celem powstania PGZ była koncentracja kapitału. Nie określono planu konsolidacji spółek wniesionych do grupy i wynikających z tego potencjalnych korzyści. Mimo upływu 3 lat od powstania PGZ, nadal nie przedstawiono wizji jego funkcjonowania i nie doprowadzono do wdrożenia strategii. W związku z tym polska armia wciąż nie czerpie korzyści wynikających z utworzenia PGZ – dodaje prezes Krzysztof Kwiatkowski.
Oddzielne miejsce w raporcie pokontrolnym NIK zajmuje kwestia lokalizacji w Radomiu głównej siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Według NIK umiejscowienie biur w Radomiu nie miało uzasadnienia merytorycznego. - NIK zauważa, że wybór siedziby PGZ w Radomiu nie był uzasadniony względami merytorycznymi. Decyzję podjął minister skarbu bez konsultacji z ministrem obrony narodowej. Wynajęte w Radomiu powierzchnie biurowe przekraczają bieżące potrzeby grupy. Spółka i jej zarząd faktycznie działają w Warszawie gdzie wynajmowana jest powierzchnia biurowa, co generuje dodatkowe koszty – mówi prezes
Krzysztof Kwiatkowski.
Pierwotnie siedziba PGZ miała się mieścić w Warszawie. Tak proponował w 2013 roku ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Decyzja o lokalizacji centrali PGZ w Radomiu zapadła dokładnie 21 listopada 2013 roku. Na projekcie statutu PGZ przekreślono nazwę „Warszawa” a dopisano „Radom”. Decyzje o lokalizacji PGZ w Radomiu podjął ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Według ustaleń NIK na dzień 13 maja 2016 roku w siedzibie PGZ w Radomiu procowało 36 osób, czyli 27% stanu kadry PGZ. 99 osób pracowało w siedzibie spółki w Warszawie.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Czy PGZ wybuduje nową siedzibę w Radomiu?

  „ Nowa siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu jest jak Yeti. Wszyscy o niej mówią a nikt jej nie widział” - tak prezydent Radosław Witkowski komentuje – jego zdaniem – brak widocznych działań PGZ w sprawie budowy swojej nowej siedziby w Radomiu.

 • PGZ chce oszczędzać i powołuje Centrum Usług Biznesowych

  200 milionów złotych w skali roku mogą wynieść oszczędności PGZ dzięki utworzeniu w Radomiu Centrum Usług Biznesowych. W Centrum pracę znajdzie około 300 osób. Pierwsze kilkadziesiąt jeszcze w tym roku.

 • Dawna Fabryka Broni na sprzedaż

  7,5 miliona złotych – to cena wywoławcza w przetargu na sprzedaż dawnych budynków Fabryki Broni w Radomiu. Przetarg ogłosiło Radomskie Centrum Innowacji i Technologii - właściciel nieruchomości.

 • Stocznia jednak nie dla Radomia

  Radom nie będzie siedzibą spółki Polska Grupa Zbrojeniowa Stocznia Wojenna. Zarząd PGZ podjął decyzję, że docelową siedzibą spółki będzie Gdynia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej