Dzisiaj jest: 10 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Kolejne miliony dla lotniska

środa, 22 kwiecień 2015 17:16 Autor 

Za 25 milionów złotych firma Dekada obejmie pakiet akcji spółki Port Lotniczy Radom. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na utrzymanie spółki do końca roku.

To kolejny zastrzyk finansowy dla spółki Port Lotniczy Radom. W latach poprzednich spółka otrzymała od miasta wsparcie finansowe w wysokości 18, 25 a w tym roku już 3 miliony złotych. Teraz 25 milionów zapłaci firma Dekada za pakiet akcji Portu Lotniczego. – Te 25 milionów zostanie wydane między innymi na utrzymanie spółki do końca roku, czyli na wynagrodzenia dla pracowników, spłatę rat leasingowych oraz na inne zobowiązania wobec podmiotów zewnętrznych. To pochłonie 10 milionów złotych – tłumaczy Kajetan Orzeł, rzecznik spółki Port Lotniczy Radom. 6 milionów złotych stanowić będzie rezerwę na remont lub rozbudowę płyty postojowej. Ale to nie koniec wydatków. – 1 milion złotych zostanie wydany na budowę stacji tankowania Avgas dla General Aviation, a 3 miliony na dokończenie budowy oświetlenia nawigacyjnego, czyli świateł progowych, krawędziowych i świateł podejścia – dodaje Kajetan Orzeł. Dekada to ta sama firma, która jesienią ubiegłego roku podczas sesji Rady Miejskiej przekonywała radnych do zgody na mechanizm finansowy. Polega on na objęciu akcji spółki Port Lotniczy za 70 milionów złotych. Gmina będzie te akcje odkupywała za większą cenę przez 15 lat. Akcje, które w tym roku obejmie Dekada, miasto zacznie odkupywać w 2017 roku. Decyzja dotycząca akcji za kolejne 45 milionów zapadnie później. Jak deklaruje prezydent Radosław Witkowski, do końca tego roku ma wyjaśnić się przyszłość lotniska cywilnego na Sadkowie. Tymczasem senator PiS Wojciech Skurkiewicz w programie „Na temat” sugerował - w związku z przebudowa drogi S12 Radom - Puławy - w jakim kierunku może iść rozwój lotniska na Sadkowie: – Od osób, z którymi rozmawiałem w sprawie „dwunastki” usłyszałem, że ma to związek także z funkcjonowaniem radomskiego lotniska. Jest to jeszcze informacja nie potwierdzona i mam nadzieję na jej potwierdzenie, że na Sadkowie będzie mocniej rozwijana działalność cargo Jak poinformował nas w rozmowie telefonicznej Mateusz Tyczyński, szef Kancelarii Prezydenta Radomia, informacje senatora Skurkiewicza nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • Modlin komentuje rekomendację Radomia

  „To kampania samorządowa lub żart primaaprilisowy” - tak audyt firmy ARUP według którego lotnisko w Radomiu a nie w Modlinie jest korzystniejszym wyborem dla PPL jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie, komentuje Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej