Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Pieniądze z Unii na radomską starówkę?

poniedziałek, 23 luty 2015 12:58 Autor 

Remont kolejnych zabytkowych kamienic, prace archeologiczne, a potem renowacja ratusza. Wszystko po to, żeby Miasto Kazimierzowskie zaczęło tętnić życiem, a starówka stała się "wizytówką" Radomia. Samorząd ma nadzieję, że kosztowne prace uda się wykonać dzięki unijnym pieniądzom.

Na razie przy kamienicach Rwańska 17 i Szewska 20 prowadzone są prace archeologiczne. To początek, bo plany władz miasta są duże. - Mam nadzieję, że te prace, które wykona spółka Rewitalizacja i nasze pomysły pozwolą w niedalekiej przyszłości sięgnąć po środki zewnętrzne i pozwolą na to, żeby ze Starego Miasta zrobić wizytówkę Radomia – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. To, co już pewne, bo decyzje zapadły w ubiegłym roku, to remont przy Rwańskiej 17 i Szewskiej 20. W przypadku pierwszej z ulic chodzi o generalny remont kamienicy, w drugim – powstanie zupełnie nowy budynek. Spółka "Rewitalizacja" ogłosiła już przetarg na dokumentację projektową. Ale wcześniej swoją pracę muszą skończyć archeolodzy. - W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków rozszerzyliśmy te badania, ponieważ przed okresem zimowym wyszły nam tam elementy zabudowy średniowiecznej, ceramika, różne elementy architektury i archeologii – mówi Mariusz Mróz, prezes spółki "Rewitalizacja". Badania wznowione zostaną wiosną. W planach jest też przebadanie rynku. - W tym roku miejska spółka „Rewitalizacja” będzie kontynuować prace na Starym Mieście, pan prezes Mróz zaplanował badania pod płytą rynku – zdradza Konrad Frysztak. Te badania potrzebne są m. in. po to, aby można było sięgnąć po unijne pieniądze. Bez nich będzie trudno zrealizować plany, w tym drogi remont Ratusza. - Trzeba mieć na uwadze zakres prac jaki jest do wykonana. Jest on bardzo szeroki. W tej chwili jest już przygotowywany projekt z kosztorysem inwestorskim, on najlepiej nam odpowie na to pytanie. Ale na pewno trzeba kalkulować od kilku do kilkunastu milionów złotych. Takich pieniędzy będzie potrzebowała gmina, a trudno jej będzie wygospodarować te pieniądze w ramach budżetu własnego, więc liczymy na środki unijne – mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta. Bez europejskiego wsparcia ratowanie pięknej radomskiej Starówki może okazać się zadaniem ponad siły i finansowe możliwości samorządu. - Mamy ogromne ambicje, aby sięgnąć po środki unijne z nowej perspektywy. Mówi się , że będą to środki głównie na rewitalizację miast – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Na początek jednak – remont kamienic przy Rwańskiej 17 i Szewskiej 20 Inwestycja ma zostać zakończona za dwa lata. Przy okazji powstanie tu pierwszy w Radomiu podziemny parking z windą dla samochodów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • ARP zainwestuje w Radomiu 25 milionów

  ARP wybuduje na radomskich Wośnikach halę o powierzchni ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji wraz z parkingiem na 250 miejsc to 25 milionów złotych.

 • Kolejny park w Radomiu zostanie przebudowany

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację parku na Obozisku. Po przebudowie w parku pojawią się między innymi skatepark, nowe alejki, oświetlenie i plac zabaw dla dzieci.

 • Będą inwestycje nad stawem w Pionkach

  Teren nad Stawem Górnym w Pionkach zostanie zagospodarowany. Pojawią się m.in. atrakcje dla dzieci, które – jak mówi burmistrz Pionek – przyciągną całe rodziny. Inwestycja zdobyła dofinansowanie unijne.

 • Mieszkańcy – mieszkańcom

  Na rynku Miasta Kazimierzowskiego odbył się festyn Mieszkańcy Mieszkańcom. Organizatorzy chcieli pokazać osiągnięcia organizacji pozarządowych działających przy Centrach Aktywności Lokalnej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej