Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Radom bliżej gwiazd

wtorek, 24 marzec 2015 17:27 Autor 

Już za około pół roku radomianie będą mogli znaleźć się bliżej gwiazd. Urząd Miasta ogłosił przetarg na budowę astrobazy. Powstanie ona w ramach budżetu obywatelskiego.

 

Astrobazy, takie jak planowana w Radomiu, działają m.in. w Jabłonowie Pomorskim czy w Rypinie. Na Kujawach i Pomorzu w ramach projektu samorządu województwa postało 14 takich edukacyjnych obiektów. W Radomiu będzie to pierwszy taki obiekt. To pomysł jednego z mieszkańców. Projekt sfinansowany będzie z budżetu obywatelskiego. Urząd miasta ogłosił właśnie przetarg na projekt i budowę radomskiej astrobazy.

- Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 9 kwietnia. Wykonawca będzie musiał wybudować budynek o wymiarach 10 na 14 metrów i wysokości 10 metrów wraz z kopułą – informuje Dagmara Gac z Biura Prasowego UM w Radomiu.

Spoglądać w niebo, zdobywać wiedzę astronomiczną i sięgać gwiazd radomianie będą mogli z osiedla Południe. To tam przy szkole podstawowej nr 17 ma powstać radomska astrobaza. Zwycięzca przetargu dostarczy także część wyposażenia, czyli teleskop główny, teleskop słoneczny i dwa teleskopy przenośne. Pomysłodawcą powstania astrobazy jest Karol Klimowicz, który z kolegami swój projekt złożył do ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego i wygrał w głosowaniu uzyskując największe poparcie radomian. Dlatego teraz astrobaza może powstać. Ma to być miejsce gdzie radomianie będą mogli zobaczyć to, o czym na co dzień mogą uczyć się tylko z książek czy internetu.

– Ma być takim narzędziem edukacyjnym dla dzieci związanym z astronomią. Dzieci, uczniowie, studenci uczą się fizyki, geografii i fajnie gdyby mogli nauczyć tego tak na żywo. Popatrzeć na gwiazdy, na planety. Tak na pewno o wiele lepiej się uczy – mówi Karol Klimowicz, pomysłodawca astrobazy.

W planach jest też drugi przetarg na resztę wyposażenia, czyli na przykład na komputery do salki dydaktycznej. Astrobazą zarządzać ma szkoła podstawowa nr 17, ale korzystać z niej będą mogli wszyscy radomianie. Zgodnie z warunkami przetargu astrobaza ma być gotowa do końca listopada.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2019

  Na karcie do głosowania znajduje się rekordowa liczba 205 projektów zgłoszonych przez samych radomian. W obszarze ogólnomiejskim do podziału jest 1,2 mln złotych, natomiast w każdym z pięciu obszarów lokalnych oraz w obszarze instytucjonalnym, który jest w tym roku nowością zarezerwowano po 600 tys. złotych. Uprawnieni do głosowania są radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia. Głosujący mogą ocenić dowolną liczbę projektów ze wszystkich obszarów, przyznając punkty od 1 do 3.

 • Tysiąc opinii. Czas na selekcję projektów

  Zakończyło się opiniowanie ponad 400 wniosków zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Ocena wniosków zajmowały się poszczególne wydziały i jednostki Urzędu Miejskiego. Takich opinii zebrano ponad tysiąc.

 • Budżet Obywatelski 2019. Jest rekord

  Ponad 400 projektów zgłosili mieszkańcy do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. To rekordowa ilość. Pomysłów jest wiele. Mieszkańcy chcą m.in. nowych chodników i ścieżek rowerowych. Są też projekty zakładające walkę ze smogiem.

 • Ostatni dzwonek na zgłoszenie wniosku do BO

  Tylko do jutra można składać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Na razie jest ok. 200 wniosków, ale praktyka pokazuje, że to właśnie w końcowej fazie wniosków wpływa najwięcej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej