Dzisiaj jest: 21 Maja 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Mural wybrany. Upamiętni Czerwiec '76

sobota, 20 luty 2016 10:52 Autor 

Wiemy już jak będzie wyglądał mural upamiętniający radomski Czerwiec '76. Władze miasta zaprezentowały zwycięski projekt.

 

Praca wrocławskiego Donut Planet Studio wygrała konkurs na mural „Zaczęło się w Radomiu”. Na konkurs wpłynęło 11 projektów. Wygrała praca przedstawiająca robotnika z uniesionym ku górze wzrokiem i tworzące konar drzewa ściśnięte dłonie. To projekt pełen symboliki – mówią władze miasta. Czerwiec '76 był protestem robotniczym. Stąd na pierwszym planie robotnik, patrzący z nadzieję na zmiany, które przyniosą wolność. Splecione ręce to znak solidarności, a konar drzewa to symbol ściętego protestu, który jednak nadal trwa. - Mamy tu także elementy '76 roku pisane tzw. „solidarycą” i znaczek „Solidarności”. One symbolizują, że to właśnie w Radomiu rozpoczęła się droga do powstania „Solidarności” - wyjaśnia Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia. Mural powstanie na bloku mieszącym się u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, tuż za pomnikiem poświęconym wydarzeniom z 25 czerwca 1976 roku. Dzieło ma upamiętniać przypadającą w tym roku 40. rocznicę Czerwca '76. Przekazywana w ten sposób historia ma trafić przede wszystkim do młodego pokolenia – mówi prezydent Radomia i dodaje, że radomski Czerwiec '76 był momentem przełomowym nie tylko w historii Polski, ale i w historii całej Europy. - Był momentem przełomowym dla rozmontowania systemu komunistycznego. Po roku '76 zaczęła się konstytuować opozycja w postaci Komitetu Obrony Robotników. Nie byłoby Gdańska 1980 gdyby nie radomskie wydarzenia – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Mural ma być gotowy do 20 czerwca, przed obchodzoną 25 czerwca 40. rocznicą wydarzeń. Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę od miasta 5 tysięcy złotych. Gmina pokryje także koszty prac.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Dyzio marzyciel patrzy ze ściany

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Radomianka tworzy piękny mural

  Na jednej ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu, powstaje kolorowy mural. Maluj go Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej