Dzisiaj jest: 29 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Polska Armia chce radomską broń

czwartek, 02 lipiec 2015 17:01 Autor 

Blisko 8 tysięcy karabinków „Beryl” i „Mini Beryl” chce zamówić w radomskiej Fabryce Broni Inspektorat Uzbrojenia Polskiej Armii. Koszt zamówienia szacowany jest na ponad 41 milionów złotych.

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje z radomskim producentem w sprawie dostarczenia dla armii blisko 5,5 tysiąca nowych karabinków Beryl oraz 2.400 subkarabinków Mini Beryl. Armia chce otrzymać broń w najnowszej wersji. Koszt zamówienia szacowany jest na ponad 41 milionów złotych. Umowa ma być podpisana jeszcze w lipcu, a dostawy broni zrealizowane do 2016 roku. Przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia pytani dlaczego nie opublikowano ogłoszenia o zamówieniu odpowiadają, że wojsko poszukuje sprzętu specjalnie zaprojektowanego dla potrzeb armii i przeznaczonego do użycia jako broń. Wznowienie dostaw Beryli i Mini Beryli przez Fabrykę Broni w Radomiu ma zabezpieczyć etatowe potrzeby polskiej armii. Ponadto Beryle i Mini Beryle zastąpią przestarzałe karabinki AK i ich zmodernizowane wersje AKM na konstrukcje zgodne ze standardem NATO. Beryl i Mini Beryl jest bronią przeznaczoną przede wszystkim dla piechoty i wojsk desantowych. Fabryka Broni w Radomiu jest jedynym producentem tych karabinków. Ich produkcja rozpoczęła się 1996 roku. Od ubiegłego roku pierwszym zagranicznym użytkownikiem radomskich Beryli stała się armia Nigerii.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Fabryka Broni w Radomiu wymienia park maszynowy

  Do czerwca tego roku radomski producent broni otrzyma centra frezerskie i tokarskie za ponad 50 milionów złotych. Wymiana maszyn ma związek z kontraktem na produkcję karabinków „Grot”.

 • Radomski „Grot” w Wojskach Obrony Terytorialnej

  W Warszawie odbyło się symboliczne przekazanie karabinka „Grot” Wojskom Obrony Terytorialnej. Do końca roku tysiąc karabinków „Grot” trafi do WOT-u. Całe zamówienia opiewa na 53 tysiące sztuk broni za kwotę 0,5 miliarda złotych.

 • Fabryka Broni w Radomiu wymienia park maszynowy

  Do czerwca przyszłego roku radomski producent broni otrzyma centra frezerskie i tokarskie za ponad 50 milionów złotych. Wymiana maszyn ma związek z kontraktem na produkcję karabinków „Grot”.

 • Legendarny pistolet VIS wraca do produkcji

  To przedwojenna konstrukcja, która do dziś cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Zwłaszcza miłośników militariów. W ubiegłym Fabryka Broni wypuściła kolekcjonerską wersję, teraz zapowiada regularną produkcję.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej