Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

93 mln. zł na przebudowę Wojska Polskiego

piątek, 29 grudzień 2017 17:28 Autor 

93 ml złotych dostanie Radom z budżetu państwa na przebudowę Alei Wojska Polskiego. To 80% wszystkich kosztów. To jednocześnie koniec sporu między władzami miasta, a radomskimi politykami PiS to, kto i w jakiej wysokości powinien finansować ten remont.

 

Historia sporu o finansowanie przebudowy ulicy Wojska Polskiego jest prawie tak długa jak sama ulica. Zaczęła się jeszcze w ubiegłym roku. Najpierw chodziło o sfinansowanie dokumentacji projektowej, na które ostatecznie 1,5 miliona złotych przekazał skarb państwa. Jednocześnie cała inwestycja została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta na lata 2017 - 2020. Koszt przebudowy ma wynieść blisko 120 milionów złotych. I wtedy zaczęły się spory o to ile procent tej kwoty da skarb państwa. Miasto stało na stanowisku, że powinno otrzymać 80%, bo to odcinek drogi krajowej i większość ruchu generuje ruch tranzytowy. Ale politycy PiS wskazywali subwencję drogową jako jedyne możliwe źródło finansowania. Tyle, że z subwencji drogowej można uzyskać nie więcej niż 50%, czyli mniej więcej 60 milionów. Prezydent Radomia odrzucił tę możliwość, co spotkało się z krytyką ze strony polityków PiS. - Prezydent wiedział przecież, już po rozmowie z ministrem, że może starać się o dofinansowanie w wysokości 50% kosztów inwestycji, i nagle zmienia zdanie – mówił w styczniu Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.

W marcu władze miasta krytykował poseł Marek Suski. - Udało nam się załatwić pieniądze na budowę alei Wojska Polskiego. Niestety władze Radomia nie potrafiły przystąpić do tego projektu. Przepadło 60 milionów złotych – mówi poseł.

Ale władze Radomia twardo przypominały, że w „kontrakcie dla Radomia”, który przed wyborami podpisali obecni posłowie PiS była mowa o finansowaniu przebudowy alei Wojska Polskiego z budżetu państwa. Czyli do 80%. - Wielokrotnie informowaliśmy że subwencja to za mało i śmiało możemy ubiegać się o kwotę wyższą – przypomina Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Ale kto wie, czy sprawa Wojska Polskiego ruszyłaby z miejsca, gdyby ulica sama nie przypomniała o sobie. W czerwcu zapadła się część wiaduktu. W lipcu prezydent złożył wniosek do ministra finansów, żeby wpisać przebudowę ulicy do budżetu państwa na trzy lata, do 2020 roku. Łączna kwota to 93 miliony złotych. Ale nawet wówczas radomscy parlamentarzyści PiS taki model finansowania wykluczali. - Ta droga, którą my wskazaliśmy, i z której wielokrotnie jako Radom korzystaliśmy, czyli subwencji drogowej jest drogą właściwą – mówił w lipcu tego roku Andrzej Kosztowniak, poseł PiS.

Potem jednak wniosek do ministra wysłał wojewoda mazowiecki. I okazało się, że upór przynosi korzyści. Wojska Polskiego została wpisana do budżetu państwa z kwotą dofinansowania 93 miliony złotych. W czwartek na swoim profilu poinformował o tym wicemarszałek senatu Adam Bielan. - To jest chyba największa dotacja z budżetu państwa, jaka kiedykolwiek wpłynęła do Radomia. Były też oczywiście projekty unijne, natomiast z budżetu państwa chyba nigdy takiej dotacji nie otrzymaliśmy. I nie ma drugiej takiej inwestycji samorządowej, z tego co mówili urzędnicy Ministerstwa Finansów, która byłaby dotowana w tak znacznym stopniu, bo 80% wartości inwestycji to jest najwyższy dopuszczalny prawem poziom dofinansowania – mówi Adam Bielan.

Dziś te informacje potwierdzali pozostali parlamentarzyści i ministrowie PiS. - 93 miliony, 120 tysięcy złotych w perspektywie najbliższych trzech lat na budowę, bo to nie modernizacja, to będzie budowa alei Wojska Polskiego to wielki sukces nasz i wielki prezent dla Radomia i mieszkańców regionu radomskiego – mówi Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS.

Władze miasta i podkreślają zaangażowanie jednej zwłaszcza osoby – marszałka Adama Bielana. - Ja chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali nad tym projektem, ale nie ukrywam, że przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować marszałkowi Adamowi Bielanowi. Miałem okazję z panem marszałkiem współpracować i pracować nad tym projektem od końca sierpnia – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

W wypowiedziach mniej lub bardziej oficjalnych przedstawiciele władz miasta dokonują podziałów – na tych polityków PiS, którzy wspierają miasto, i na tych, którzy mają z tym problem. - Współpracownicy prezydenta zaczęli dzielić już polityków Prawa i Sprawiedliwości na lepszych i gorszych, na tych z którym można współpracować, na tych, z którymi się źle współpracuje. Otóż proszę państwa my jesteśmy drużyną, której nie uda si rozbić takimi prostymi sztuczkami jak dzielenie, mówienie o tym, że jeden z nas jest bardziej skuteczny inny mniej. To był nasz drużynowy sukces – zapewnia minister Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu RP.

Na razie wszystkie strony jednym głosem podkreślają, że przebudowa Wojska Polskiego jest ważna i pomoże także w rozwoju radomskiego lotniska. - Wspieramy bardzo mocno tym samym projekt lotniska w Radomiu i wszyscy powinni sobie z tego zdawać sprawę jak mocnym wsparciem jest połączenie trzech tras krajowych, to jest „siódemki”, „dwunastki” i „dziewiątki w jeden duży węzeł – mówi Andrzej Kosztowniak, poseł PiS. - Jest to inwestycja bardzo ważna z punktu widzenia wszystkich planów dotyczących portu lotniczego Radom – Sadków. Nie snulibyśmy z panem marszałkiem Adamem Bielanem tych dalekosiężnych planów gdyby nie często przez ekspertów podnoszona kwestia dojazdu do tego lotniska – mówi Radosław Witkowski.

Teraz, jak przekonuje prezydent miasta, potrzebny jest jeszcze jeden ważny element układanki – pieniądze z budżetu państwa na przebudowę Wojska Polskiego trzeba wpisać do budżetu miasta. A ten na razie nie został przyjęty. - Pojawia się kolejna szansa, kolejne otwarcie we współpracy prezydenta i Rady Miejskiej, aby jak najszybciej przyjąć budżet, żebyśmy nie stracili tej szansy. I w związku z tym mój apel do pana posła Skurkiewicza, żeby pomógł, bo zgoda zmienia Radom – mówi prezydent miasta.

Przebudowa Wojska Polskiego rozłożona będzie na trzy lata – do 2020 roku. W czasie prac ulica nie zostanie zupełnie zamknięta dla ruchu.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kamienice Gąski i Esterki doczekają się remontu

  Kamienice Gąski i Esterki stojące na radomskim Rynku, pozostaną w zasobach Muzeum im. Jacka Malczewskiego i zostaną wyremontowane. Takie zapewnienie złożył przebywający w Radomiu marszałek Mazowsza Adam Struzik.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • PiS zaprezentował kandydata na prezydenta Radomia

  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej i przewodniczący radomskich struktur PiS, został w czwartek oficjalnie zaprezentowany jako kandydat tej partii na prezydent Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Podczas prezentacji ujawnił, ze PiS ma już gotowy program rozwoju dla Radomia.

 • Znamy kandydata PiS na prezydenta Radomia!

  Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości ogłoszono listę kandydatów na fotele prezydentów miast. W tym gronie znalazło się nazwisko Wojciecha Skurkiewicza, który wystartuje w wyborach w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej