Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

piątek, 17 listopad 2017 16:29 Autor 

Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

Do skansenu w Radomiu trafi ponad 3 miliony złotych unijnego dofinansowania na realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Ponieważ urząd marszałkowski przekazał już radomskiej placówce pieniądze na wkład własny, prace związane z realizacją trwają. - Jesteśmy w trakcie wymiany strzech na pięciu muzealnych obiektach. Te strzechy powinny być wymieniane co 15 lat, są uzupełniane perzem – informuje Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Wymiana strzech jest jedną z wielu prac jakie są lub będą prowadzone w najbliższym czasie w muzeum. Zdemontowano już „Wiatrak koźlak z Wierzbicy”. Wiosną, po konserwacji zostanie on ustawiony w nowym miejscu. Szykuje się też atrakcja dla dzieci, czyli „Mała wioska”. - Na obszarze prawie pół hektara pojawi się „Mała wioska”. Będzie to miniatura jednej z zagród naszego skansenu. Wszystko będzie dostosowane do potrzeb dzieci – opowiada dyrektor placówki.

W ramach projektu wyremontowany zostanie również kościół z Wolanowa pw. św. Doroty. Zakupione zostaną nowe organy, które umożliwić mają organizację w przyszłości koncertów organowych. Dopełnieniem inwestycji mają być zrekonstruowane dzwony z Dzwonnicy z Wielgiego. Wszystko ma się przyczynić do zwiększenia popularności radomskiego skansenu, który już teraz, z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. W tym roku muzeum odwiedziło 45 tysięcy osób. Możliwe, że dzięki inwestycji skrócą się kolejki, które powstają przy okazji organizacji większych imprez, bo nowy projekt zakłada też modernizację kasy biletowej, montaż parkomatów i biletomatów. Cała inwestycja ma zostać zakończona w październiku 2018 roku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zainwestują w rozwój szkół zawodowych

  Prawie 16 milionów złotych otrzyma blisko 30 szkól zawodowych z Radomia i powiatu radomskiego na staże i praktyki oraz na wyposażenie pracowni i atrakcyjne zajęcia lekcyjne. Wszystko w ramach mazowieckiego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

 • Prezydent podpisze umowę

  Prezydent Radosław Witkowski – jak deklaruje – podpisze umowę na dofinansowanie przebudowy alei Wojska Polskiego. Warunek jest jeden: prawnicy Urzędu Miejskiego i prawnicy wojewody mazowieckiego muszą wyjaśnić niestandardowe – zdaniem prezydenta – zapisy w tym dokumencie.

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Co wiemy o Mazowszu? Będą lekcje w szkołach

  O regionalnych przysmakach mazowieckich, o historii województwa, jego geografii, o tym, co warto tu zobaczyć będą mogli dowiedzieć się uczniowie podczas „Lekcji o Mazowszu”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej